kupno domu

Home Forums Mieszkanie, pokój, dom kupno domu

This topic contains 20 replies, has 16 voices, and was last updated by  Pati 3 months, 1 week ago.

Viewing 21 posts - 1 through 21 (of 21 total)
  • Author

eleine
    Participant

Jak wygladaja formalnosci z kupnem domu w uk?
    Czy kredyt hipoteczny dostanie sie szybko czy to raczej droga przez meke??

Pytam was bo na pewno macie domy a do banku dopiero sie wybieram:)

andree
    Participant

Zajmuje to trochę czasu. Najpierw znajdz dom, ktory cie interesuje i skontaktuj sie z agencja, ktora go sprzedaje. Potem idz do banku dopelnic formalnosci. Reszte powinna zalatwic agencja tzn formalnosci urzedowe, notarialne, ubezpieczenie domu, sprawdzenie sprzedawcy itd. Agencja agencji nierowna wiec jedni robią to co do nich należy bardzo dobrze, a inni nie bardzo więc lepiej sobie wszystko samemu dobrze przypilnować na ile to możliwe żeby nie wtopić pieniędzy i nie narobić sobie przy tym problemów. Calość zakupu trwa zwykle dłużej niż w Polsce w potrafi sie nawet ciągnć pół roku chociaż zwykle to kwestia ok 2 lub 3 miesiecy

Mysia
    Participant

Musisz mieć ileś % wkładu własnego do tego umowę o prace i kredyt powinnaś dostać.

Emilia
    Participant

Znajdź na necie doradcę finansowego on najlepiej ci wszystko doradzi

Amelia
    Participant

Hmm
    Jesli uda Ci sie dostac kredyt to ogolnie cala procedura zajmoje od pol roku nawet do roku.

Powodzenia

Julia
    Participant

Hmm tez bym chciala tylko nie wiem jak duzlo chce mieszkac w tym kraju:)

Michalina
    Participant

Teraz myśle ze nie warto kupować domu bo nikt nie wie co będzie z nami Polakami na wyspie za 2 lata.

DanielaMT77
    Participant

Poważnie chcecie kupić tu dom? Ja bym wolala zaoszczedzic i PL sie wybudowac 🙂

Angelo
    Keymaster

Wg mnie nie ma żadnych racjonalnych powodów aby tu kupować dom czy mieszkanie i to w tym momencie. Jedynym plusem się wydaje to, że nie opłacamy landlorda tylko jakby spłacamy „swoje”, ale to tylko pozory bo po pierwsze dom z kredytem należy realnie do banku i wystarczy nie zapłacić 2 czy 3 rat aby go stracić. Po drugie od półtora roku ceny rosną, pensje stoją w miejscu, a ceny nieruchomości od jakiegoś roku tylko spadają. Jeżeli dajmy na to, ktoś kupił dom rok temu to gdyby dziś czy za pół roku chciał go sprzedać to nie odzyska nawet pieniędzy, które zapłacił. Wg wszystkich możliwych prognoz gospodarczych spadki dopiero się zaczynają i będą tylko większe. Jesli miałbym więc tracić pieniądze na wkład własny, różne opłaty i zadłużać się na 20 czy 30 lat to potencjalny zysk ze sprzedaży mogę osiągnąć najwcześniej po 6 czy 7 latach o ile wartość nieruchomości wzrośnie przynajmniej o 3% rocznie. Teraz jak wiadomo ceny spadają więc poziom straty wzrasta, a czas do osiągnięcia progu rentowności się wydłuża. To tak po krótce bez wnikania w mase innych szczegółów. No i ostatni argument, który może być kluczowym to niepewna i raczej źle rokująca sytuacja polityczna związana z brexitem.

Amelia
    Participant

Możesz napisać coś więcej dlaczego mielibyśmy się bać brexitu, przecieć wszyscy mówią, że nikt nam nic nie zrobi.

Angelo
    Keymaster

No więc wg mnie obecna sytuacja związana z brexitem jest dość niepewna i w grucie rzeczy jeśli ten czy kolejny rząd będzie miał kaprys albo presje społeczną żeby pozbyć się jakiejś grupy imigrantów to zwyczajnie to zrobią i to bez mrugnięcia okiem. Naiwnością jest myśleć, że wtedy posiadanie domu, kredytu czy nawet firmy zapewni gwarancję pobytu. Wyobraźmy sobie sytuacje, że np za półtora roku od teraz nadchodzi realny termin opuszczenia unii przez UK i tutejszy rząd wprowadza obowiązkowe pozwolenia na pracę oraz obowiązkowy status rezydencji. Wtedy masa naszych rodaków ruszy do urzędów wnioskując o wymagane pozwolenia i jak się może okazać rząd brytyjski chcąc przypodobać się swoim wyborcom może wykorzystać sytuacje i np odrzucić jakąś cześć wniosków np 1/3 o pozwolenia na pracę i status rezydenta dla powiedzmy osób, które w formularzu wpisały w rubryce zawód „kierowca”. Dzięki temu angielskim kierowcowm rosną pensje, a rząd tym samym ogranicza liczbę imigrantów i zyskuje w sondażach. Poszkodowani z automatu nie mogą podjąć legalnej pracy w UK i nawet leganie tutaj przebywać. Czy wtedy posiadanie domu, kredytu czy firmy pomoże? a no nie dlatego, że państwa jako instytucji nie obchodzą twoje prywatne zobowiązania jak kredyty czy co tam posiadasz jak dom, samochód czy psa. Jak dostajesz odmowę rezydencji to w nowej rzeczywistości stracisz prawo pobytu tuaj i będzie to oznaczało, że automatycznie stajesz się nielegalnym imigrantem i cię deportują przy pierwszej okazji. Oczywiście może też się zdarzyć, że UK i UE się dogadają gwarantując imigrantom wszystkie prawa, ale wystarczy oglądać widomości żeby widzieć, że tak się nie stanie bo nie chcą tego ani biurokraci z Brukselii ani tym bardziej ten rząd. Oni idą na zwarcie, a najwiecej na tym ucierpimy my. Jak pokazują też działania brytyjskich urzedów z ostatniego roku dostanie obywatelstwa pomimo, że się ktoś kwalifikuje też nie jest oczywiste, a i zdarzały się przypadki, że z powodu niewielkich przewinień sądy pozbawiały wcześniej nadanego obywatelstwa i deportowały delikwentów. Co prawda do tej pory były to marginalne przypadki i dotyczyły głównie poważnych przestępców czy morderców ale jak widać prawnie jest to jak najbardziej możliwe.

marian
    Participant

Nie wiem dokładnie, ale myśle ze nie jest to trudne bo z tego co wiem to dużo Polaków kupiło tu domy.

Gregor
    Participant

Teraz nie warto kupować.

Ulises
    Participant

Ja mam dom i myśle ze lepiej mieć swój i spłacać kredyt niż płacić kasę landlordowi

Amelia
    Participant

W tym momencie nie ma sensu kupować domu bo ceny nieruchomości idą w dół

Jula
    Participant

Myśle ze teraz ceny domów idą w dół.

BabaJaga
    Participant

Mieszkanie jest bezpieczniejsze niż dom w tym kraju.

blue
    Participant

Mysle ze jest to przejsciowe. Ceny domow sa wciaz stosunkowo wysokie ale skoro ida w dol i beda szly w dol to moze lepiej poczekac? w 2008 byl krach i kto mial kase kupil domy tanio a teraz ich wartosc przekroczona zostala dwa razy. Inni kupili pozniej, moi znajomi kupili dom w 2015 i teraz robili remortgage, bez zadnych inwestycji, cena ich domu wzrosla o 30 tys wiec nie wiem skad wniosek ze ceny ida w dol, aczkolwiek niewykluczone ze pojda w dol w najblizszej przyszlosci przy Brexicie. Co nie oznacza ze po kilku latach znowu nie pojda w gore. Kazdy ma inna sytuacje. Jesli czujecie ze dacie rade kupic dom/mieszkaie za gotowke w Polsce to kupcie, Polska sie rozwija, zawsze mozecie wynajac. Tutaj tez mozna kupic, a w razie czego mozna wynajac pokoj komus. Nie mozna przesádzac co jest korzystne teraz a co nie, bo kazdy ma inna sytuacje, plany na zycie, prace itd. Jesli jednak zdecydujecie sie na kupno tutaj to na pewno warto wiedziec ze kazda agencja ma swojego posrednika ale najlepiej jest brac niezaleznego. Polecam dobrego posrednika finansowego, nazywa sie Stephen, firma- Basil James na Gloucester Road. (Na pewno jest wielu innych jesli dobrze poszukacie). Ten posredniczyl dla moich znajomych, ktorzy probowali kilku i w porownaniu do agencyjnych posrednikow- znalazl im rate o 250f miesiecznie mniejsza, nie mowiac o remortagegu ktory tez poszedl w dol. Powodzenia, jakakolwiek decyzje podejmiecie!

• This reply was modified 7 months ago by  blue.

Angelo
    Keymaster

Czy sytuacja jest przejściowa? Nie sądzę, w tym kraju od czasu słynnego referendum jest cos na miarę recesji i temu chyba nikt nie zaprzeczy. Co do spadku cen nieruchomości to sa one faktem o czym mówią wszystkie, dokładnie wszystkie wskaźniki gospodarcze. Prognozy tez nie są pozytywne, zainteresowanych odsyłam do branżowych raportów największych firm tj JLL, C&W, GVA czy nawet Colliers. To samo potiwerdzają prognozy największych banków. Sytuacja na rynku jest obiektywnie niekorzystna i to o nią mi chodziło, a nie sytuacje indywidualną, którą kazdy ma inną. Tyle, że skutki gospodarcze odczuwa kazdy choćby widząc zmianę cen w sklepach.

Pati
    Participant

Hmmm myślę że mogła bym kupić gdyby nie wkład własny :/

Pati
    Participant

Gdyby nie wkład własny to kupiła bym mieszkanie 🙂

Viewing 21 posts - 1 through 21 (of 21 total)

You must be logged in to reply to this topic.